Halálraszánt, kivételes virág - Életrajzi nagymonográfia Csinszkáról
A beszélgetés megjelenési helyei: http://www.demokrata.hu/hir/kultura/halalraszant-kiveteles-virag, és Magyar Demokrata. Konzervatív hetilap. XXII. évf., 17. szám, 2018. április 25, 52 - 53. oldal.

Halálraszánt, kivételes virág

A mindenkori magyar és egyetemes nőtörténetnek fontos része Boncza Berta és Szendrey Júlia élete és munkássága, hiteles portréjukat az utókornak is ismernie kell – véli Vastag Andrea, akinek nemrég jelent meg Csinszka – a „Halálraszánt, kivételes virág” című, Ady Endre feleségét teljesen új szemszögből vizsgáló kötete.
 

– Nevezhető-e a könyve hiánypótlónak a korábbi Csinszka-szakirodalomhoz képest?

– A kisebbik probléma a Csinszkáról szóló korábbi művekkel az, hogy egyetlen olyat sem találunk közöttük, amely Boncza Berta teljes életét feldolgozta volna, az első róla szóló életrajzi nagymonográfiám többek között ezt a hiányt igyekszik pótolni. A korábbi szakirodalom kapcsán felmerül még további két hiányosság, melyeket szintén pótolni kellett. Először is, Ady Endre egykori feleségéről a valódi igazságot korábban senki nem írta meg. Mivel nem kedvelem a végletekben történő megközelítéseket, könyvemben tények alapján, reálisan igyekeztem kideríteni az igazságot Boncza Berta életéről. Vagyis nem egy „általam ábrázolt” Csinszkáról beszélhetünk, mint például Robotos Imre esetében, aki megteremtett az utókor számára egy olyan Csinszkát, akit ő szeretett volna látni a nő személyisége mögött. Deák Krisztina Csinszkáról készített 1987-es filmjében ugyancsak a rendező sajátos Csinszka-képe rajzolódik ki előttünk.

– Miben volt más az ön megközelítése?

– A valódi igazság feltárása során a lélek szemszögéből igyekeztem megközelíteni az embert, ebben az új megvilágításban teljesen másképpen láthatjuk a személyét. Megtehettem volna, hogy olyan könyvet írok, ami csupán egy a hagyományos, korábban jól megszokott történelem- vagy életrajzi kötetek közül, de nem akartam ezt a jóval könnyebb utat választani. Ennek megfelelően olyan, a keresztény értékeket bomlasztó és züllesztő társadalmi jelenségekre kívánom felhívni a figyelmet, mint például a családon belüli bántalmazás.


– A Boncza Berta halála után, sőt tulajdonképpen már életében is, a köztudatban rögzült Csinszka-képpel mennyire van mindez összhangban?

– Nagyjából semennyire. A mesterséges Ady-kultusz részeként egy negatív értelemben vett Csinszka-kultusz van jelen. Ennek jó példája a már említett Robotos Imre munkássága, de említhetnénk még Dénes Zsófia munkáit, aki – mivel Ady Endre nem őt választotta – mindig is féltékeny volt Csinszkára: halála után azt terjesztett róla, amit csak akart, művei megjelenését tudatosan megakadályozta, és még sorolhatnám. E negatív kultusz ápolói napjainkban is rombolják Csinszka emberi és szakmai hitelét egy­aránt. Életrajzi nagymonográfiám célja az is, hogy minderre rávilágítsak, és Boncza Berta életét és személyiségét az eddigieknél igazságosabb, mi több, igazabb megvilágításba helyezzem.

– Mindennek érdekében milyen életrajzi elemeket tartott fontosnak kihangsúlyozni?

– Sajnos ki lehet jelenteni, hogy az olyan keresztény értékek, mint a család védelme és tisztelete, a szeretet sem Csinszka családi hátterét tekintve, sem pedig később, felnőtt életében nem játszottak különösebb szerepet. Édesapja, Boncza Miklós felesége, a kislány születése után tíz nappal gyermekágyi lázban elhunyt Török Berta halála után teljesen elhanyagolta gyermekét, aki ennek következtében gyakorlatilag árvaként, a szülői szeretetet soha meg nem ismerve, a nyugodt, szerető családi háttér biztos tudata nélkül volt kénytelen felnőni. Mindez több, későbbi, a felnőtt életét nagymértékben meghatározó, maradandó lelki és személyiségbeli sérülést okozott. Később Csinszkának két művész férje volt, Ady Endre, majd Márffy Ödön festőművész, és ezek a házasságok szintén nem nevezhetők kimondottan a keresztényi értékek mintapéldányainak. Ady Endre például több alkalommal, többféle módon bántalmazta feleségét – ezt Csinszkáról írt életrajzi nagymonográfiámban idézett forrásokkal támasztom alá –, és hűtlen volt hozzá. Azt szoktam mondani, hogy ez egy láncolat volt: Léda verte Adyt, azt követően Ady verte Csinszkát, később Csinszka verte Márffy Ödönt – legalábbis egy ilyen esetről biztosan tudunk. És bizony a tisztességes házasság határait is bőven átlépte a festőművész oldalán, aki mellett olyan, a korban ismert, értelmiségi férfiakhoz fűzték gyöngéd érzelmi szálak, mint például Mikes Lajos vagy éppen a Budapest akkori polgármestereként Boncza Bertát Ady Endrével összeadó Bárczy István. Csinszka élete tehát összességében családi tragédiák szomorú sorozatának tekinthető. Mindennek fényében különösen értékelendő, milyen álomszép, őszinte hitről tanúskodó istenes versei születtek.

– Ezért is jelentette ki elsőként, hogy Csinszka nem csupán múzsa, hanem önállóan alkotni tudó nő is volt?

– Egészen addig, amíg Csinszkáról szóló könyveim meg nem jelentek, az egyik legdivatosabb felfogásnak az számított, hogy ő egy semmihez nem értő kis múzsa volt. A róla szóló nagymonográfiám, majd pedig második, az összes verseit tartalmazó kötetem megjelenése után többen különböző Csinszka-könyvekkel rukkoltak elő, sőt, olyanok is akadtak, akik azt a gondolatomat, miszerint önállóan alkotó költő és művésznő volt, saját ötletükként adták el. Tették ezt úgy, hogy én már jóval korábban, hat elemző tanulmányban megírtam mindezt, és Boncza Berta egyéb alkotásait is közlöm, amelyek eddig szintén ismeretlenek voltak, és ugyancsak a sokoldalú tehetségét bizonyítják.

– Ön szerint egy alkotó művészetének értéke, ez esetben Adyé, megítélhető-e a magánélete tükrében, vagy személy és műve különválasztható?

– Azzal, hogy megírtam az igazságot a házasságukról, nem az volt a célom, hogy Ady Endre költői tehetségét megkérdőjelezzem, hiszen ő Csinszka életében magánemberként, mint férj vett részt. Azt viszont semmiképpen nem érzem igazságosnak, hogy míg Ady esetében ez a kérdés rendre felmerül, addig Boncza Bertával kapcsolatban, akinek ráadásul több esetben tudatosan és abszolút megalapozatlanul rombolják emberi és alkotói hitelét, ugyanez a gondolat soha nem fogalmazódott meg. És azt se felejtsük el, hogy – a ma élő egyik legnagyobb magyar költő, Döbrentei Kornél szavaival – „… a tehetség jellem is. Kilenc évszázad magyar kimagasló költőinek zöme ezt bizonyítja.” Meggyőződésem, hogy végig kellene gondolnunk, kit nevezünk egyáltalán tehetségnek, és miért próbálják elhitetni velünk, hogy a „zseniknek mindent szabad”. Ugyanakkor Ady istenes verseit jogosan tartjuk halhatatlan verseknek. Az én világfelfogásom szerint azonban feleségével, és egyébként minden embertársával szemben mutatott emberi, férfiúi, férji jellemtelensége, valamint hazájával szemben mutatott politikai hozzáállásának fényében Ady Endre költői tehetsége is hiteltelenné válhat.

– Nemrég készült el harmadik kötete, amely hasonló darázsfészek lehet, hiszen Szendrey Júlia eddig kiadatlan összes költeményeit tartalmazza, az eredeti kéziratok másolataival, illetve hét elemző tanulmánnyal. Van-e annak jelentősége, hogy egy női művész után ismét egy másik női alkotóval foglalkozik?

– A mindenkori magyar és egyetemes nőtörténetnek fontos része Boncza Berta és Szendrey Júlia élete és munkássága, amelyeket az utókornak ismernie kell. Ezek a női alkotók sajnos még manapság is igazságtalan elbírálás alá esnek, mind emberi vonatkozásban, mind az irodalomban kifejtett egykori tevékenységüket tekintve. Ezért tartom fontosnak tisztázni a valódi értékeiket.

Német Dániel

http://www.demokrata.hu/hir/kultura/halalraszant-kiveteles-virag

A bejegyzés trackback címe:

https://raffayandrea.blog.hu/api/trackback/id/tr10013897766

Raffay Ernő blogja:

Raffay Andrea MTMT:

Friss topikok

Címkék

107 éve született Adorján Éva felvidéki származású magyar színésznő (1) 110 éve született Szeleczky Zita (1) 130 éve született Boncza Berta (4) 140 éve született Kosztolányi Dezső (1) 146 éve született Móricz Zsigmond (1) 156 éve hunyt el Szendrey Júlia (1) 165 éve temették el Forinyák Géza joghallgatót (1) 1866-os kolerajárvány (1) 190 éve kötött házasságot Rhédey Claudia grófnő és Sándor württembergi herceg (1) 200 éve született Jókai Mór (1) 22 éve hunyt el Muráti Lili (1) 246 éve csatolta Mária Terézia Magyarországhoz Fiumét (1) 35 éve hunyt el Karády Katalin (2) 400 éve született Apáczai Csere János (1) 45 éve hunyt el Ignácz Rózsa (1) 74 éve hunyt el Bajor Gizi (1) 90 éve hunyt el Boncza Berta (3) Aba Sámuel magyar király (1) Abbázia (2) Abszolutizmus (1) Adolf Hitler (1) Adorján Éva (1) Adorján Éva és az igaz szerelem filmje a Kalotaszegi madonna (1) Adria (1) Ady-kultusz (4) Ady Endre (8) Áldva legyen minden ami fáj (13) Aletta van der Maet (2) Álkeresztények (5) Általános védkötelezettség (1) Ami örök (9) Andrási Attila (1) Ankara (1) Anschluss (1) Antibolsevista Comité (1) Anyanyelve magyar (2) Anya Író Színésznő (2) An Ocean Of Strange Islands (1) Apáczai Csere János (2) Áprily Lajos (3) Arany János (3) Argentína (1) Árvácska (1) Árva Bethlen Kata grófnő (1) Ásvai Jókay József (1) Ásvai Jókay Móric (1) Aszcendens (1) Asztrológia (1) Aulich Lajos (1) ÁVH (1) Az álkereszténység kora (9) Az álkeresztény embertípus kvintesszenciái (4) Az aradi vértanúk (1) Az aradi vértanúk emléknapja (1) Az arany ember (1) Az egészségtan tanítása (1) Az első nemzeti színű kokárda (1) Az Erdőszentgyörgyi Református Egyház anyakönyve (1) Az önmagát nemzetinek és kereszténynek mondó budapesti kormány (1) Az örök szerelemről (9) Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben (1) Az Ujság (1) A Bánk bán ősbemutatója (1) A beszéd- és értelemgyakorlat tanítása (2) A fáklya (1) A felmagasztosult női ideál (1) A feminizmus hazugságai (4) A Forinyák család sírboltja (1) A gorodi fogoly (1) A Gyulai-család sírboltja (1) A hableányok nem tudnak sírni (12) A Halálraszánt kivételes virág (15) A Hét (1) A kihullott könny megbosszulja magát azon aki okozá (7) A kis hableány (4) A magyar föld himnusza Péter-Pálkor (1) A magyar nemzetben immár elvégtére egy academia felállításának módgya és formája […] (2) A magyar nemzeti kultúra temploma (2) A nevelve-oktatás elvei (1) A női sors múltban és jelenben (11) A pesti egyetem hallgatói (1) A szegény kisgyermek panaszai (1) A tanítás művészet (2) A tengerszemű hölgy (1) Babits Mihály (4) Bach-korszak (1) Bajor Gizi (1) Balaton (1) Balatonfüred (1) Balatonfüredi fürdőkúrák (1) Balaton táján (1) Bangha Béla S. J. (1) Bánk bán (1) Barabás Miklós (2) Barcsay Ákos fejedelem (2) Bárczy István (3) Baross Gábor (1) Báró Inczédy Ágnes (1) báró Podmaniczky Frigyes (1) Benedek Elek (1) Benito Mussolini (1) Biblia (3) Bihari Mór (5) Black Cat (1) Blaha Lujza (1) Boncza Berta (12) Boncza Berta versei (9) Boncza Miklós (4) Brassó (2) Brassói Lapok (2) Brenner Eulália (1) Bruszilov-offenzíva (1) Buccari (1) budaörsi csata (1) Budapesti Napló (1) Buday Dénes (1) Bukovinai székelyek (2) Calavera (1) Cinikus gonosztevők (2) Cirkvenica (1) Család (18) Családon belüli bántalmazás (4) Családon belüli erőszak (4) Csángó magyarok (2) Csibe (1) Csíki Borka tánca (1) Csinszka (17) Csinszka - a Halálraszánt kivételes virág (12) Csinszka érzelmi hagyatéka verseiben (10) Csinszka lírai életműve (10) Csinszka összes verse elemző tanulmányokkal (11) Csinszka születési képlete (1) Csinszka versei (10) Csipkerózsa (1) Csókfalva (1) Csucsa (2) Cukorkoponya arcfestés (1) Cukorkoponya Makeup (1) Dalmácia (1) Damjanich János (1) Dáné Tibor (2) Darányi Kálmán (1) Dekáni Ernőné (2) Délmagyarország (1) Dénes Zsófia (1) Dernői Kocsis László (1) Déryné Széppataki Róza (1) Descartes (1) De studio sapientiae (1653) (2) dr. Oláh Gyula (1) dr. Perényi Sándor (1) dr. Zubriczky Sándor (1) Dr Germán Tibor (1) Dsida Jenő (3) Egressy Béni (1) Egységes Párt (1) Egy éjszaka Erdélyben (1) Egy igaz múzsa tragédiája (3) Egy lélek állt... (1) Egy nap a világ (1) Életem könyve (4) Életképek (1) Életrajzi nagymonográfia Csinszkáról (13) Elizabeth Barrett Browning (1) Emberek a havason (1) Engem a tűz nem éget mert én magam vagyok a tűz... (1) Erdély (8) Erdély-trilógia (1) Erdély.ma (3) Erdélyi falurombolás (1) Erdélyi István dr. producer (1) Erdélyi Lapok (1) Erdélyi Múzeum (1) Erdőd (3) Erdődi kastély (2) ERDON.ro (1) Erdőszentgyörgy (1) erdőszentgyörgyi református templom (1) Eredj ha tudsz! (1) Erkel Ferenc (1) Eszmetörténet (2) Fájdalom (13) Farkas–Ratkó-gyűrű (1) Fekete gyémántok (1) Félig költő félig asszony (5) Ferencvárosi temető (1) Ferenc tecki herceg (1) Fésülködő (2) Film (2) Fiume (1) Fiumei úti Kerepesi temető (3) Fiume – A Magyar Korona gyöngye (1) Fokos (1) Forinyák Géza joghallgató (1) Forinyák Géza síremléke (1) Forinyák Gyula (1) Forinyák János (1) Forráspublikáció (15) Fővárosi Lapok (1) Gálovits Anna (1) Gazdavédelem (1) George Sand (1) Gerinctelen puhányok (2) Gobbi Hilda (1) Gömbös Gyula (1) Gömbös Gyula Társaság (1) Gondolat-jel (1) Göre Gábor visszatér (1) Görgei Artúr (2) Graz (1) Greta Reichert (1) Gróf Andrássy Gyula (1) gróf Batthyány Lajos (1) Gróf Bethlen István (1) Gróf Bethlen Miklós (2) Gróf Dessewffy Arisztid (1) Gróf Leiningen-Westerburg Károly (1) Gróf Rhédey Ferenc (1) Gróf Rhédey László (1) Gróf Széchenyi István (4) Gróf Tisza István (3) Gróf Tisza István és Ady Endre ellentéte (a szabadkőművesség és a Tisza-gyilkosság összefüggései) (2) Gróf Vécsey Károly (1) Gróf Zrínyi Miklós (2) Gyermekbántalmazás (3) Gyóni Géza (1) Gyulafehérvár (2) Gyulai Pál (4) Gyulai Pálné Szendrey Mária (4) Hadügyminisztérium (1) Hajónapló (2) Halálos ítélet lenne ha elfogadnánk Trianont (1) Halálos tavasz (1) Halálraszánt kivételes virág (15) Haltenberger Gyula gépészmérnök (1) Hans Christian Andersen (7) Harmos Ilona (1) Három rózsabimbó (3) Hathályogos szemű felnőtt óvodások (3) Hatvany Lili bárónő (1) Haza (30) Hazai Samu (1) Házsongárdi temető (3) Herczeg Ferenc (7) Herepei Károly református lelkész (1) Hevesi-Tóth Evelin (1) Hit (4) Holdjegy (1) Holics Eugénia (1) Hordozom azt is ami másoknak fáj (15) Horthy Miklós (3) Horvát Árpád (8) Horvát Attila (5) Horvát Ilona (2) I. Ferenc József (1) I. Rákóczi György erdélyi fejedelem (2) I. világháború (1) Idegen megszállás alatt élő magyarok (6) Identitás és megmaradás (4) Ifj. Horvát Árpád (2) Ignácz Rózsa (3) Ignácz Rózsa Erdély szép szolgálóleánya (1) Ignotus (2) II. Erzsébet angol királynő (1) II. Rákóczi György fejedelem (2) II. világháború (2) III. Károly angol király (1) Imitatio Christi (2) Imrédy Béla (1) Irodalmi Újság (1) Irodalomtörténetírás (15) IV. Károly (1) Jakab Mónika (1) Janits Béla (1) Janits Béla véleménye köyveimről (1) Jászai Mari (1) Jászi Oszkár (1) Jelenczki István (1) Jókai Mór (5) Jókai Mór élete és kora (1) Jósvádájú szélhámosok (3) Juhász Gyula (1) Kábult holdkórosok (3) Kalotaszeg (1) Kalotaszegi madonna (1) Kálvin téri református templom (1) Kántorné Engelhardt Anna (1) Kánya Kálmán (1) Karacs Teréz (1) Karády-dalok (1) Karády és a szerelem – Ujszászy és a világ (1) Karády Katalin (3) Karády Katalin és Ujszászy István szerelme (1) Károlyi Mihály (1) Kárpát-medence (1) Kassa (1) Katolikus Magyarok Vasárnapja (1) Katolikus világnézet (3) Katona József (1) Kecskeméti nagy képes naptár (1) Kék róka (1) Kelet Népe (1) Kemal Atatürk (1) Kempis Tamás (2) Kensington-palota (1) Kereszténység (17) Keresztény alapokra helyezett feminizmus (4) Keresztény alapokra helyezett nő- és gyermekvédelem (8) Keresztény gondolkodású női alkotók (14) Keresztény jelképrendszer (5) Keresztény nővédelem (4) Keszthely (2) Keszthelyi római katolikus plébániatemplom (1) Kézdivásárhely (1) Kísértés (Tentazione) (1) Kisfaludy-Társaság (3) Kiss Ernő (1) Kligl Sándor (3) Knezić Károly (1) Kölcsey Ferenc (1) Kolczonay Katalin (1) Kolozsvár (7) Kolozsvári Magyar Napok (1) Komárom (1) Koncentrikus tanmenet (1) Konfirmálás (1) Könny (5) Könyves Kálmán (1) Kőris Világfa (1) Körösfő (1) Koskóc (1) Kossuth Rádió (1) Kosztolányi Árpád (1) Kosztolányi Dezső (2) Kovászna (1) Krisztus követése (2) Kritikai kiadás (12) Krizsik Alfonz (1) Krúdy Gyula (1) Kulturális- és véleményterror (2) Kultúra és terror (1) Kun Béla (1) Kurzushívők (4) Laborfalvi Róza (4) Láhner György (1) Lám Béla (1) Latinovits Zoltán (1) Lázár Vilmos (1) Léda (1) Légy jó mindhalálig (1) Lélek (22) Lelki író (2) Lenkey Zoltán rézkarca (1) Levelek Erdélyből (2) Liberális mintaállam (1) Liberalizmus (1) Littkey Erzsébet (1) Lorántffy Zsuzsanna (2) Ludendorff tábornagy (1) M5 (1) M5 Librettó (1) Madrid (1) Magyarország újjáépítése és a kereszténység (1) Magyar egyetem (2) Magyar Encyclopaedia (2) Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetés (1) Magyar függetlenség (1) Magyar gyermekek éneke – Zoltán fiamnak (1) Magyar Idők (1) Magyar irodalomtörténet (3) Magyar Írószövetség (1) Magyar Jelen (2) Magyar Királyi Honvédelmi Minisztérium (1) Magyar Királyság (4) Magyar Logicatska (2) Magyar Nemzeti Függetlenségi (Fajvédő) Párt (1) Magyar nemzeti öntudat (1) Magyar Országos Véderő Egyesület (MOVE) (1) Magyar őserő (1) Magyar PEN Club (1) Magyar útinapló-irodalom (1) Makkai Ádám (2) Március 15. (1) Márffy Ödön (2) Mária Adelaida cambridge-i hercegnő (1) Mária brit királyné (1) Mária tecki hercegnő (1) Mária Terézia (1) Megérdemelve vagy ártatlanul (5) Megyei lapok (2) Mexikói cukorkoponya (1) Mezőberény (1) Mikes Lajos (1) Mikszáth Kálmán (1) Miniszoknya-összeállítás (1) Mint aki a sínek közé esett… (1) Monsieur Morisz Zsoké (1) Morganatikus házasság (1) Móricz Lili (1) Móricz Zsigmond (3) MTA Kézirattára (4) Muráti Frigyes (1) Muráti Lili (2) Murga (1) Nagykovácsi Gróf Tisza István Nemzeti Kör Egyesület (1) Nagysándor József (1) Nagy Bella (1) Nagy Katalin (1) Napjegy (1) Napkelet (2) Négy fal között (1) Németalföld (2) németújvári gróf Batthyány Gyula (1) Nemzeti ébredés (1) Nemzeti Egység Pártja (1) Nemzeti Hadsereg (1) Nemzeti Munkaterv (1) Nemzeti Színház (4) Nemzetnevelés (1) Népiskolák felállítása (1) Népi politika (1) Népoktatás (1) Névleges keresztények (4) Nicolae Ceaușescu (1) Nightwish (2) Nightwish - The Siren (1) Női lélek (35) Nyirő József (2) Nyugat (3) Óceán (1) Ódry Árpád (1) Októberi diploma (1) Önfeláldozó Szendrey Júlia (5) Önkényuralmi korszak (1) Önkényuralom (1) Orbán Bori (1) Öröktűz – „Egy lángot adok ápold add tovább" (1) OSZK Kézirattára (2) Osztrák-Magyar Monarchia (1) Páger Antal (2) Pál apostol (1) Pál Péter (1) Pásztortűz (1) Pázmány Péter esztergomi érsek (4) Pesti Hirlap (1) Pesti Napló (1) Pesti Vigadó (1) Petőfi és Szendrey Júlia (3) Petőfi Sándor (13) Petőfi Zoltán (10) Petrovics Gabriella (2) Petrovics Szvetiszláv (1) Pintér Jenő (3) Pius Rend (1) Poeltenberg Ernő (1) Polgári irodalom (1) Polgárok Háza (1) Prohászka Ottokár (3) Pulay Mária (1) R. Berde Mária (1) Radix horoszkóp (1) Radix képlet (1) Raffay Andrea (24) Raffay Andrea és Raffay Ernő (4) Raffay Ernő (9) Raffay Sándor (2) Rajk Berta (1) Rákóczi-ház (1) Rákosi Szidi (1) Reformkor (2) Reményik Sándor (1) Reményik Sándor spiritualizmusa (1) Reményik Sándor versei (1) Rendszerváltozás (2) Revízió (1) Rhédey-kastély (1) Rhédey Claudia grófnő (1) Robotos Imre (1) Rodostó (1) Rodriguez Endre (1) Rothermere lord (1) Rózsafabot (1) Rózsalevél (1) Rudolf trónörökös (1) Sándor württembergi herceg (1) Sárdy János (1) Schweidel József (1) Sebesült katonák (1) Simonyi Mária (1) Solvejg dala (1) Somlay Artúr (1) Spanyolország (1) Spiritualizmus (2) Sport (2) Stifner Gábor (1) Sugar Skull Face Paint (1) Sugar Skull Makeup (1) Szabadka (2) Szabadkőművesség (1) Szabó Lőrinc (1) Szana Tamás (1) SZDSZ (1) Széfeddin Sefket bej (1) Szeged (1) Székelyföld (4) Székely Aladár (1) Szeleczky Zita (2) Szendrey Ignác (4) Szendrey Júlia (15) Szendrey Júlia Andersen-fordításai (6) Szendrey Júlia az életét is odaadta volna a hazájáért (11) Szendrey Júlia bronz szobra Koppenhágában (4) Szendrey Júlia Heine-kísérletei (2) Szendrey Júlia lírai életműve (12) Szendrey Júlia megítélései (12) Szendrey Júlia összes költeménye (11) Szendrey Júlia versei (14) Szendrey Júlia versművészete (12) Szendrey Mária (4) Szent Anna-tó (1) Szent István Társulat (1) Szent László (2) Szent Pál apostol (2) Szépség és ritmus (7) Szerelem (15) Szeretet (11) Szeretni kevesen tudnak (1) Sziámi macska (1) Szidiropulosz Archimédesz (1) Szilágyi Erzsébet (1) Szimfonikus metal (2) Színház (5) Szív (14) Szivem véresre szétzúzott játék... (11) Szivem véresre szétzúzott játék... Csinszka összes verse elemző tanulmányokkal (10) Szocializmus (1) Szorongószívű bús magyarok (10) Szováta (1) Szováthy Éva film (1) Születési horoszkóp (1) Születési képlet (1) Született Moldovában (2) Szülőföld (15) Tajték (6) Tamási Áron (2) Társadalmi összefogás (1) Tenger (6) Térey Mari (1) Területi revízió (1) Testedzés (4) Thorma János Aradi vértanúk (1) Tokaji Csaba (1) Tokaji Írótábor (1) Toldy Ferenc (2) Tömegsport (1) Tormay Cécile (4) Törökfalvi Török Berta (5) Török Ignác (1) Török Kata (1) Történelmi magyar asszony-figurák (1) Tortoma Könyvkiadó Barót (1) Tóth Árpád (1) Trianon (4) Trianoni Szemle (3) Trianoni Szemle Emlékkönyv 2020 (2) Trianoni Szemle Különszám 2022 (1) Trieszt (1) Trigeminus neuralgia (1) Tudok egy dalt (1) Tündérkert (1) Turcsányi Katalin (1) Turul-szobor (1) Udvari Kamaraszínház (1) Újkonzervativizmus (1) Ujszászy István (1) Új magyar optimizmus (1) Új Nemzedék (1) Utrecht (2) Üzenet Juliának (2) Vachott Sándorné (2) Vahot Imre (1) Vajda Miklós (1) Vasárnapi Ujság (3) Vaszary János (1) Végvári (1) Végvári-versek (1) Velencei Biennálé (1) Vér (5) Vértanú (1) Vérző Magyarország – Magyar írók Magyarország területéért (1) Vígszínház (1) Virágvasárnap (1) Volosca (1) Vonyica (1) Vörösmarty Mihály (2) Vörös destrukció (1) Windsor uralkodóház (1) XI. Pius pápa (1) Yesterwynde (1) Zenélő malom (1) Zilahy Lajos (1) Zrínyi Ilona (3) „A HAZA MINDEN ELŐTT" (9) „corpus separatum" (1) „És ha nincsen is nagy gusztusom a mókára – ígérem hogy – halálosan visszamarom. [...] mert én mindazonáltal ilyen vagyok. Szélsőségesen makacs és felelőtlenül kegyetlen az igazamért az igazért." (7) „Fenn Isten jár a csúcsokon..." (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása