165 éve temették el Forinyák Géza joghallgatót

1860-ban első alkalommal került sor a március 15-i eseményekre való nyilvános megemlékezés megkísérlésére hazánkban. Ezeknek az eseményeknek a megrendezésével a pesti egyetem hallgatói előre jelezték a nemzeti ébredés korszakának elérkezését.

 

forinyak_geza_joghallgato1.jpg

Barabás Miklós 1860. évi rajza Forinyák Géza joghallgatóról

https://dka.oszk.hu

 

Az akkori időknek egyik legfontosabb személyisége, a nemzeti érzésnek az abszolutizmus idején rendőrségi sortűz következtében elhunyt, s halálával az önkényuralom bukásához hozzájáruló vértanúja, az 1841-ben született Forinyák Géza joghallgató, aki 19 évet élt, s 1860. április 4-én lezajlott temetése a magyar függetlenség és nemzeti összetartozás egyik szimbólumává vált.

 

1860. március 15-én az egyetemi ifjúság a rektori tilalom ellenére elhatározta, hogy megemlékezik a március 15-i eseményekről, s amikor a gyászjelvényekkel vonuló menetre a rendőrség sortüzet adott, az egyik golyó Forinyák Géza térdét zúzta össze, aki sérülésébe belehalt.

 

A Vasárnapi Ujságban az 1860. március 15-i események 50. évfordulójára dr. Oláh Gyula írt megemlékezést, mely szerint a fél évszázados évforduló alkalmából az eseményekről több lap többféleképpen emlékezett meg, helyenként a valóságtól eltérően mesélve el az eseményeket.

 

Egyes leírások alapján 1860. március 15-én az egyetemi ifjúságból álló menet a szabadságharcban elesettekért a Belvárosi plébániatemplomban, azután pedig a ferences rendi templomban akart gyászmisét mondatni. Mivel a rendőrség ezt mindkét helyszínen megakadályozta, a Kerepesi úti temetőbe szándékozott eljutni, hogy az ott nyugvó kivégzett szabadsághősök sírjait megkoszorúzza. Az osztrák katonák ott is útjukat állták. Ezzel szemben – Oláh szerint – az ifjúság valójában nem a Kerepesi úti temetőbe akart eljutni, hanem az akkor még létező ferencvárosi temetőbe, ahol magyar polgári önkéntes alakulatok vezetői voltak eltemetve. A kötél által kivégzett hazafiak hamvait majd az 1860-as évek végén szállítják át a Kerepesi temetőbe. Az egyetemi ifjúság és a hozzájuk csatlakozott nagyszámú közönség tagjai e vértanú hősöknek a közös sírját akarták megkoszorúzni, de nem jutottak el odáig, mert a kivezényelt fegyveres rendőrség már ott állt a Kerepesi úti temető előtt. Midőn a menet közeledett feléjük, vezényszóra megtöltötték puskájukat. A megemlékező menet, látva, hogy a ferencvárosi temetőhöz nem juthat el, mert a kivezényelt rendőrség ezt erőszak alkalmazásával készül megakadályozni, visszafordult, s igyekezett kijutni a fegyveresek lőtávolából. Ezt az bizonyítja, hogy Forinyák Géza a térdízületébe hátulról kapta a lövést, tehát a katonaság parancsnoka a visszavonuló ifjúság után lövetett. A március 15-én megsebesült Forinyák Géza április 2-án belehalt sérülésébe.

 

A hős joghallgató életének és halálának jelentőségét jelképezi Forinyák egyik kortársának, Szendrey Júliának – aki a magyar nemzeti öntudat szellemében íródott hazafias verseit az 1848–49-es eseményeket követő véres megtorlás után következő önkényuralom, a Bach-korszak éveiben alkotta – Forinyák meggyilkolása előtt, 1856. május 7-én keletkezett Magyar gyermekek éneke – Zoltán fiamnak című verse, annak is főként utolsó versszaka:

 

S te élni fogsz, hazám, így élni fogsz,

Hű gyermekid ápolnak tégedet,

Kik, mint apáik, készek javadért

Örömmel adni vért és életet!

 

A Vasárnapi Ujság az akkor félszázados megemlékezés alkalmából közölte Barabás Miklósnak az ifjúról 1860-ban készített egykorú rajzát, melyet az is érdekessé tesz, hogy annak alapján az akkori egyetemi ifjúság magyar viseletét is látni lehet: a panyókán hordott „Buda” nevű téli öltönyt, a tollas kalpagot, az atillát, a magyar nadrágot és sétapálca helyett a fokost.

 

A lap teljes szövegében közli a Forinyák Géza halálának alkalmából kiadott családi gyászjelentést is:

 

„Forinyák János hites ügyvéd és neje turcsányi és keresztényfalvi Turcsányi Katalin saját, úgy Gyula cs. kir. vezérkari kapitány, Hermina, Erzsébet férjezett berivói Boér Gusztávné, Jozefa gyermekeik nevében mélyen elkeseredett szívvel jelentik felejthetetlen szeretett fiuknak és illetőleg testvérüknek Forinyák Géza első évi jogásznak folyó 1860-ik évi április 2-án délutáni két órakor, szerencsétlen sebesülés következtében 19 napi kínos szenvedések után életének 19-ik évében a halotti szentségek ájtatos felvétele mellett történt gyászos kimúltát. A boldogúltnak hűlt tetemei folyó hó 4-én délután négy órakor a lipótvárosi Nádor-utcza 7-ik számú házból a Kerepesi-út melletti családi sírboltba fognak eltakaríttatni, az engesztelő szent mise áldozatok pedig folyó hó 12-én reggel 10 órakor a cs. kir. egyetemi templomban tartatnak meg. Béke hamvaira!”

 

Jellemző, hogy a gyászjelentés szövege a Prottmann rendőrségével folytatott tárgyalás után vált véglegessé. A rendőrségnek két követelése volt: az egyik, hogy „márczius 15-ike” a szövegben ne legyen megemlítve – ehelyett olvasható a „19 napi kínos szenvedés”; másik követelésük pedig az egyetemi ifjaknak szóló üzenetként az volt, hogy – érzékeltetve, hogy ezek csak ne tartsák magukat a magyar egyetem polgárainak, hanem csupán a „cs. kir. egyetem” hallgatóinak – az egyetem „cs. kir.” jellege ki legyen emelve.

 

Az 1909-es Kecskeméti nagy képes naptár szerint, bár a korabeli magyar sajtót az önkényuralom elhallgattathatta, de Forinyák Géza temetésén a „félelmesen impozáns részvétet nem akadályozhatta meg”. A naptár idézi a vonatkozó hírlapi közleményt:

 

„Forinyák Géza temetése ma délután volt – írják. – A menet a Nádor-utcából a Fürdő-, és Dorottya-utcán, Kristóf-téren, Szervita-téren, Uri- és Hatvani-utcán át vonult a Kerepesi–útra, hol a Rókus-kórház előtt szentelték be. Ha csak annyit mondunk, hogy a megjelölt egész vonal – a mellékutcákat és tereket nem is említve – tömve volt néppel, az olvasó némileg képzelheti a sokaságot, mely a temetésen résztvett. A közlekedés e vonalakon körülbelül egy óra hosszat szünetelt, rendetlenség azonban a legkisebb sem fordult elő. A menet előtt valami nyolc férfi lépdelt s kértökre mindenütt készséggel utcát nyitott a tömeg. A menet elejét fiatalság képezte, derekát a főváros hölgyei, koszorúkkal, s számosan a főúri rendből. Ezután következett az elláthatatlan sokaság, a polgári társadalom minden rendjei s a hintók végtelen sora. Ezek között az úri fogatok száma felülmúlta a bérkocsik számát. A koporsót, melyre a feszület előtt nagy virágkoszorú, mögötte babérfüzér s nemzeti szalag volt tűzve, ötven fáklyás vette körül…” E leírás kiválóan szemlélteti, hogy a temetés kapcsán az arisztokráciától a közrendekig teljes társadalmi összefogás jött létre.

 

A Magyar Nemzet 1989. március 15-i számában is olvasható Forinyák Géza emlékezetéről egy írás, melyben az elhunyt joghallgató egyik társának és a temetés egyik szervezőjének, báró Podmaniczky Frigyesnek naplótöredékeiből Forinyák temetésére való visszaemlékezését közlik:

 

„…április 4-én ment végbe a sebe következtében elhunyt Forinyák Géza temetése. A temetés négy órára volt kitűzve; Prottmann rendőrfőnök azt üzente a családnak, hogy a temetés két órakor tartassék meg. Forinyák osztrák hadseregbeli kapitány, az elhunytnak fivére, erre, Prottmannak azt üzente: az élő fölött a rendőrség, a halott felett a család rendelkezik, s így tehát a temetés négy órakor menend végbe. E temetésen körülbelül ötvenezer ember volt lábon; a rend fenntartására hetvenen vállalkoztunk, este, égő fáklyákkal kezünkben; Forinyák kapitány nem vehetett részt öccse végtisztességén, mert az üzenet következtében a »porkolábhoz« kellett vándorolnia; a temetőben elénekeltük a Szózatot, s Vezerle Géza felszólítására éltettük Forinyákot – úgy került Vezerle is fogságba…”

 

Az akkori elnyomó hatóság félelmét jól mutatja, hogy néhány órával a temetés előtt még az egyik családtagot is fogságba vetették. Forinyák Gyula, a fogdába zárt kapitány a kiegyezés után honvéd lovassági tábornok lett.

 

A temetés impozáns voltáról korabeli bécsi lapokból is tudósítást kaphatunk. A Neueste Nachrichten szerint Vörösmarty Mihály gyászünnepe sem volt ilyen fényes. A temetésen a hazafias mágnásifjúságnak valamennyi büszkesége jelen volt, az esemény idejére csaknem minden bolt bezárt, a temetési menetben a rokonokat a magyar írók, művészek nagy tömege követte. A Wanderer arról számolt be, hogy az emberek már délután két órakor elállták az utakat, az erkélyek zsúfolásig megteltek.

 

A hivatalos közlés hamisan jegyzi meg, hogy „a biztonsági hatóság az egész ünnepély alatt épp annyi tapintatot, mint gyöngédséget mutatott”. A nagy képes naptár e szavakhoz hozzáteszi, hogy „okosabb lett volna a Kerepesi temető árkában mutatni több gyöngédséget és tapintatot”.

 

A tömeg gyalog kísérte a vértanú hamvait a Kerepesi temetőbe, ahol az elkövetkező években az ifjúság évről évre felkereste és megkoszorúzta Forinyák Géza sírját.

 

forinyak_geza_siremleke_1.jpgA Forinyák család 2021-ben felújított sírboltja. Fotó: Nemzeti Örökség Intézete

https://pestbuda.hu/cikk/20210313_felujitottak_marcius_15_e_vertanujanak_siremleket_a_fiumei_uti_sirkertben

 

A Kecskeméti nagy képes naptár szerint „Forinyák volt a pirkadó hajnal első vértanúja. Fájdalom, nem az utolsó!” Forinyák és sok más akkori magyar áldozata nem volt hiábavaló: 1860 októberétől (októberi diploma) megindult a lassú olvadás. 

Forinyák Géza temetése azt bizonyítja, hogy a magyarok akkor alkotnak nagyot, ha vészhelyzetben össze tudnak fogni.

 

Írásomat a Magyarságkutató Intézetnek készítettem Forinyák Géza joghallgató temetésének 160. évfordulójára. Írásom 2020. április 3-án megjelent a Magyarságkutató Intézet honlapján (https://mki.gov.hu/hu/hirek-hu/evfordulok-hu/1860-aprilis-4-forinyak-geza-joghallgato-temetese). Ezen írásomat a Magyar Nemzetnek valamilyen oknál fogva nem küldték tovább, a Magyar Nemzet Online felületén tudtommal nem jelent meg.

A bejegyzés trackback címe:

https://raffayandrea.blog.hu/api/trackback/id/tr8418828406

Raffay Ernő blogja:

Raffay Andrea MTMT:

Friss topikok

Címkék

107 éve született Adorján Éva felvidéki származású magyar színésznő (1) 130 éve született Boncza Berta (4) 140 éve született Kosztolányi Dezső (1) 156 éve hunyt el Szendrey Júlia (1) 165 éve temették el Forinyák Géza joghallgatót (1) 1866-os kolerajárvány (1) 200 éve született Jókai Mór (1) 35 éve hunyt el Karády Katalin (2) 45 éve hunyt el Ignácz Rózsa (1) 74 éve hunyt el Bajor Gizi (1) 90 éve hunyt el Boncza Berta (3) Abbázia (1) Abszolutizmus (1) Adolf Hitler (1) Adorján Éva (1) Adorján Éva és az igaz szerelem filmje a Kalotaszegi madonna (1) Ady-kultusz (3) Ady Endre (7) Áldva legyen minden ami fáj (11) Aletta van der Maet (1) Álkeresztények (5) Általános védkötelezettség (1) Ami örök (5) Andrási Attila (1) Ankara (1) Anschluss (1) Antibolsevista Comité (1) Anyanyelve magyar (2) Anya Író Színésznő (2) An Ocean Of Strange Islands (1) Apáczai Csere János (1) Áprily Lajos (2) Arany János (3) Árva Bethlen Kata grófnő (1) Ásvai Jókay József (1) Ásvai Jókay Móric (1) Aszcendens (1) Asztrológia (1) Aulich Lajos (1) ÁVH (1) Az álkereszténység kora (9) Az álkeresztény embertípus kvintesszenciái (4) Az aradi vértanúk (1) Az aradi vértanúk emléknapja (1) Az arany ember (1) Az egészségtan tanítása (1) Az első nemzeti színű kokárda (1) Az önmagát nemzetinek és kereszténynek mondó budapesti kormány (1) Az örök szerelemről (7) Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben (1) A Bánk bán ősbemutatója (1) A beszéd- és értelemgyakorlat tanítása (1) A felmagasztosult női ideál (1) A feminizmus hazugságai (4) A Forinyák család sírboltja (1) A gorodi fogoly (1) A Gyulai-család sírboltja (1) A hableányok nem tudnak sírni (10) A Halálraszánt kivételes virág (15) A Hét (1) A kihullott könny megbosszulja magát azon aki okozá (7) A kis hableány (3) A magyar nemzetben immár elvégtére egy academia felállításának módgya és formája […] (1) A magyar nemzeti kultúra temploma (1) A nevelve-oktatás elvei (1) A női sors múltban és jelenben (6) A pesti egyetem hallgatói (1) A szegény kisgyermek panaszai (1) A tanítás művészet (1) A tengerszemű hölgy (1) Babits Mihály (3) Bach-korszak (1) Bajor Gizi (1) Balaton (1) Balatonfüred (1) Balatonfüredi fürdőkúrák (1) Balaton táján (1) Bangha Béla S. J. (1) Bánk bán (1) Barabás Miklós (2) Barcsay Ákos fejedelem (1) Bárczy István (3) báró Podmaniczky Frigyes (1) Benedek Elek (1) Benito Mussolini (1) Biblia (2) Bihari Mór (5) Black Cat (1) Blaha Lujza (1) Boncza Berta (11) Boncza Berta versei (9) Boncza Miklós (4) Brassó (2) Brassói Lapok (2) Brenner Eulália (1) Bruszilov-offenzíva (1) budaörsi csata (1) Budapesti Napló (1) Buday Dénes (1) Bukovinai székelyek (2) Calavera (1) Cinikus gonosztevők (2) Család (13) Családon belüli bántalmazás (4) Családon belüli erőszak (4) Csángó magyarok (2) Csinszka (16) Csinszka - a Halálraszánt kivételes virág (12) Csinszka érzelmi hagyatéka verseiben (10) Csinszka lírai életműve (10) Csinszka összes verse elemző tanulmányokkal (11) Csinszka születési képlete (1) Csinszka versei (10) Csipkerózsa (1) Csucsa (2) Cukorkoponya arcfestés (1) Cukorkoponya Makeup (1) Damjanich János (1) Dáné Tibor (2) Darányi Kálmán (1) Dekáni Ernőné (2) Délmagyarország (1) Dénes Zsófia (1) Dernői Kocsis László (1) Déryné Széppataki Róza (1) Descartes (1) De studio sapientiae (1653) (1) dr. Oláh Gyula (1) dr. Perényi Sándor (1) dr. Zubriczky Sándor (1) Dr Germán Tibor (1) Dsida Jenő (3) Egressy Béni (1) Egységes Párt (1) Egy igaz múzsa tragédiája (3) Egy lélek állt... (1) Életem könyve (4) Életképek (1) Életrajzi nagymonográfia Csinszkáról (13) Emberek a havason (1) Engem a tűz nem éget mert én magam vagyok a tűz... (1) Erdély (6) Erdély.ma (3) Erdélyi István dr. producer (1) Erdélyi Lapok (1) Erdélyi Múzeum (1) Erdőd (3) Erdődi kastély (2) ERDON.ro (1) Eredj ha tudsz! (1) Erkel Ferenc (1) Eszmetörténet (2) Fájdalom (12) Félig költő félig asszony (5) Ferencvárosi temető (1) Fésülködő (2) Film (1) Fiumei úti Kerepesi temető (3) Fokos (1) Forinyák Géza joghallgató (1) Forinyák Géza síremléke (1) Forinyák Gyula (1) Forinyák János (1) Forráspublikáció (15) Fővárosi Lapok (1) Gálovits Anna (1) Gazdavédelem (1) George Sand (1) Gerinctelen puhányok (2) Gobbi Hilda (1) Gömbös Gyula (1) Gömbös Gyula Társaság (1) Gondolat-jel (1) Göre Gábor visszatér (1) Görgei Artúr (2) Greta Reichert (1) gróf Batthyány Lajos (1) Gróf Bethlen István (1) Gróf Bethlen Miklós (1) Gróf Dessewffy Arisztid (1) Gróf Leiningen-Westerburg Károly (1) Gróf Széchenyi István (3) Gróf Tisza István (2) Gróf Tisza István és Ady Endre ellentéte (a szabadkőművesség és a Tisza-gyilkosság összefüggései) (2) Gróf Vécsey Károly (1) Gróf Zrínyi Miklós (1) Gyermekbántalmazás (3) Gyóni Géza (1) Gyulafehérvár (1) Gyulai Pál (4) Gyulai Pálné Szendrey Mária (4) Hadügyminisztérium (1) Hajónapló (2) Halálos tavasz (1) Halálraszánt kivételes virág (14) Hans Christian Andersen (6) Harmos Ilona (1) Három rózsabimbó (3) Hathályogos szemű felnőtt óvodások (3) Hatvany Lili bárónő (1) Haza (23) Hazai Samu (1) Házsongárdi temető (2) Herczeg Ferenc (6) Hevesi-Tóth Evelin (1) Hit (3) Holdjegy (1) Hordozom azt is ami másoknak fáj (13) Horthy Miklós (2) Horvát Árpád (8) Horvát Attila (5) Horvát Ilona (2) I. Ferenc József (1) I. Rákóczi György erdélyi fejedelem (1) I. világháború (1) Idegen megszállás alatt élő magyarok (4) Identitás és megmaradás (2) Ifj. Horvát Árpád (2) Ignácz Rózsa (3) Ignácz Rózsa Erdély szép szolgálóleánya (1) Ignotus (1) II. Rákóczi György fejedelem (1) II. világháború (1) Imitatio Christi (2) Imrédy Béla (1) Irodalmi Újság (1) Irodalomtörténetírás (15) IV. Károly (1) Jakab Mónika (1) Janits Béla (1) Janits Béla véleménye köyveimről (1) Jászai Mari (1) Jászi Oszkár (1) Jelenczki István (1) Jókai Mór (4) Jókai Mór élete és kora (1) Jósvádájú szélhámosok (3) Juhász Gyula (1) Kábult holdkórosok (3) Kalotaszeg (1) Kalotaszegi madonna (1) Kántorné Engelhardt Anna (1) Kánya Kálmán (1) Karacs Teréz (1) Karády-dalok (1) Karády és a szerelem – Ujszászy és a világ (1) Karády Katalin (3) Karády Katalin és Ujszászy István szerelme (1) Károlyi Mihály (1) Kassa (1) Katolikus Magyarok Vasárnapja (1) Katolikus világnézet (3) Katona József (1) Kecskeméti nagy képes naptár (1) Kék róka (1) Kemal Atatürk (1) Kempis Tamás (2) Kereszténység (14) Keresztény alapokra helyezett feminizmus (4) Keresztény alapokra helyezett nő- és gyermekvédelem (8) Keresztény gondolkodású női alkotók (13) Keresztény jelképrendszer (5) Keresztény nővédelem (4) Keszthely (2) Keszthelyi római katolikus plébániatemplom (1) Kisfaludy-Társaság (2) Kiss Ernő (1) Kligl Sándor (3) Knezić Károly (1) Kölcsey Ferenc (1) Kolczonay Katalin (1) Kolozsvár (6) Kolozsvári Magyar Napok (1) Komárom (1) Koncentrikus tanmenet (1) Könny (5) Kőris Világfa (1) Körösfő (1) Koskóc (1) Kossuth Rádió (1) Kosztolányi Árpád (1) Kosztolányi Dezső (1) Kovászna (1) Krisztus követése (2) Kritikai kiadás (12) Krizsik Alfonz (1) Krúdy Gyula (1) Kulturális- és véleményterror (1) Kultúra és terror (1) Kun Béla (1) Kurzushívők (4) Laborfalvi Róza (4) Láhner György (1) Lám Béla (1) Latinovits Zoltán (1) Lázár Vilmos (1) Léda (1) Lélek (18) Lelki író (2) Lenkey Zoltán rézkarca (1) Levelek Erdélyből (2) Liberális mintaállam (1) Liberalizmus (1) Lorántffy Zsuzsanna (1) Ludendorff tábornagy (1) M5 (1) M5 Librettó (1) Magyarország újjáépítése és a kereszténység (1) Magyar egyetem (1) Magyar Encyclopaedia (1) Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetés (1) Magyar függetlenség (1) Magyar gyermekek éneke – Zoltán fiamnak (1) Magyar Idők (1) Magyar irodalomtörténet (3) Magyar Írószövetség (1) Magyar Jelen (2) Magyar Királyi Honvédelmi Minisztérium (1) Magyar Királyság (2) Magyar Logicatska (1) Magyar Nemzeti Függetlenségi (Fajvédő) Párt (1) Magyar nemzeti öntudat (1) Magyar Országos Véderő Egyesület (MOVE) (1) Magyar PEN Club (1) Makkai Ádám (2) Március 15. (1) Márffy Ödön (2) Megérdemelve vagy ártatlanul (3) Megyei lapok (2) Mexikói cukorkoponya (1) Mezőberény (1) Mikes Lajos (1) Mikszáth Kálmán (1) Mint aki a sínek közé esett… (1) Monsieur Morisz Zsoké (1) Móricz Zsigmond (2) MTA Kézirattára (4) Muráti Lili (1) Murga (1) Nagykovácsi Gróf Tisza István Nemzeti Kör Egyesület (1) Nagysándor József (1) Nagy Bella (1) Nagy Katalin (1) Napjegy (1) Napkelet (2) Négy fal között (1) Németalföld (1) németújvári gróf Batthyány Gyula (1) Nemzeti ébredés (1) Nemzeti Egység Pártja (1) Nemzeti Hadsereg (1) Nemzeti Munkaterv (1) Nemzeti Színház (3) Nemzetnevelés (1) Népiskolák felállítása (1) Népi politika (1) Népoktatás (1) Névleges keresztények (4) Nightwish (2) Nightwish - The Siren (1) Női lélek (30) Nyirő József (2) Nyugat (2) Óceán (1) Októberi diploma (1) Önfeláldozó Szendrey Júlia (5) Önkényuralmi korszak (1) Önkényuralom (1) Orbán Bori (1) Öröktűz – „Egy lángot adok ápold add tovább" (1) OSZK Kézirattára (2) Osztrák-Magyar Monarchia (1) Páger Antal (1) Pál apostol (1) Pál Péter (1) Pásztortűz (1) Pázmány Péter esztergomi érsek (3) Pesti Hirlap (1) Pesti Napló (1) Pesti Vigadó (1) Petőfi és Szendrey Júlia (3) Petőfi Sándor (13) Petőfi Zoltán (10) Petrovics Gabriella (2) Petrovics Szvetiszláv (1) Pintér Jenő (3) Pius Rend (1) Poeltenberg Ernő (1) Polgári irodalom (1) Polgárok Háza (1) Prohászka Ottokár (3) Pulay Mária (1) R. Berde Mária (1) Radix horoszkóp (1) Radix képlet (1) Raffay Andrea (24) Raffay Andrea és Raffay Ernő (4) Raffay Ernő (8) Raffay Sándor (2) Rajk Berta (1) Rákóczi-ház (1) Reformkor (2) Reményik Sándor (1) Reményik Sándor spiritualizmusa (1) Reményik Sándor versei (1) Rendszerváltozás (1) Revízió (1) Robotos Imre (1) Rodostó (1) Rodriguez Endre (1) Rothermere lord (1) Rózsalevél (1) Rudolf trónörökös (1) Sárdy János (1) Schweidel József (1) Somlay Artúr (1) Spiritualizmus (2) Stifner Gábor (1) Sugar Skull Face Paint (1) Sugar Skull Makeup (1) Szabadka (2) Szabadkőművesség (1) Szana Tamás (1) SZDSZ (1) Széfeddin Sefket bej (1) Szeged (1) Székelyföld (2) Székely Aladár (1) Szeleczky Zita (1) Szendrey Ignác (4) Szendrey Júlia (15) Szendrey Júlia Andersen-fordításai (6) Szendrey Júlia az életét is odaadta volna a hazájáért (11) Szendrey Júlia bronz szobra Koppenhágában (4) Szendrey Júlia Heine-kísérletei (2) Szendrey Júlia lírai életműve (12) Szendrey Júlia megítélései (12) Szendrey Júlia összes költeménye (11) Szendrey Júlia versei (14) Szendrey Júlia versművészete (12) Szendrey Mária (4) Szent Anna-tó (1) Szent István Társulat (1) Szent László (2) Szent Pál apostol (2) Szépség és ritmus (7) Szerelem (11) Szeretet (9) Szidiropulosz Archimédesz (1) Szilágyi Erzsébet (1) Szimfonikus metal (2) Színház (3) Szív (10) Szivem véresre szétzúzott játék... (11) Szivem véresre szétzúzott játék... Csinszka összes verse elemző tanulmányokkal (10) Szocializmus (1) Szorongószívű bús magyarok (6) Szováthy Éva film (1) Születési horoszkóp (1) Születési képlet (1) Született Moldovában (2) Szülőföld (10) Tajték (4) Tamási Áron (1) Társadalmi összefogás (1) Tenger (4) Térey Mari (1) Testedzés (1) Thorma János Aradi vértanúk (1) Tokaji Csaba (1) Tokaji Írótábor (1) Toldy Ferenc (1) Tömegsport (1) Tormay Cécile (4) Törökfalvi Török Berta (5) Török Ignác (1) Tortoma Könyvkiadó Barót (1) Tóth Árpád (1) Trianon (2) Trianoni Szemle (2) Trianoni Szemle Emlékkönyv 2020 (1) Trianoni Szemle Különszám 2022 (1) Trigeminus neuralgia (1) Tudok egy dalt (1) Turcsányi Katalin (1) Turul-szobor (1) Udvari Kamaraszínház (1) Újkonzervativizmus (1) Ujszászy István (1) Új Nemzedék (1) Utrecht (1) Üzenet Juliának (2) Vachott Sándorné (2) Vahot Imre (1) Vajda Miklós (1) Vasárnapi Ujság (3) Végvári (1) Végvári-versek (1) Velencei Biennálé (1) Vér (5) Vértanú (1) Vérző Magyarország – Magyar írók Magyarország területéért (1) Virágvasárnap (1) Vonyica (1) Vörösmarty Mihály (2) Vörös destrukció (1) XI. Pius pápa (1) Yesterwynde (1) Zilahy Lajos (1) Zrínyi Ilona (3) „A HAZA MINDEN ELŐTT" (2) „És ha nincsen is nagy gusztusom a mókára – ígérem hogy – halálosan visszamarom. [...] mert én mindazonáltal ilyen vagyok. Szélsőségesen makacs és felelőtlenül kegyetlen az igazamért az igazért." (7) „Fenn Isten jár a csúcsokon..." (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása